Sayfalar

20 Mayıs 2014

AMERİKA'DA DOĞUMUN AVANTAJLARI

Amerika'da doğum
Amerika’da Doğumun Avantajları
Amerika’da doğum alanında kurumsal hizmet sunan Yeni Bir Hayat kurucusu Şevki Akaydın son yıllarda gittikçe artan sayıda anne ve babanın doğum için Amerika’ya tercih ettiğini belirtiyor. Aileleri bu karara iten çok farklı sebepler bulunuyor. En çok öne çıkan neden olarak bebeklerinin ileri de alternatif bir yaşam şansına sahip olması geliyor. Yani dilerse Amerika’da yaşamını sürdürebilme hakkının olması.
Şevki Akaydın Amerika’da doğum yapmanın avantajları içinde en çok bilinenin doğumla gelen vatandaşlık olduğunu vurguluyor. Amerikan Anayasasının 14. maddesi bu ülke topraklarında dünyaya gelen her bebeğin Amerikan vatandaşı olacağını garanti altına alıyor. Amerikan vatandaşı olmak demek ise orada yaşaması, eğitim görmesi, çalışabilmesi, birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilmesi gibi birçok ek ayrıcalıklar sunuyor kendisine. Bunlar tabii ki en çok bilinenleri. Bunlara ek olarak özellikle eğitim alanında da Amerika’da doğumun bebeğe kazandırdığı imkanlar bulunuyor.
Amerika’da ilkokuldan liseye kadar olan eğitim birçok ülke de olduğu gibi ücretsiz olarak sunuluyor. Özellikle lise eğitimini Amerika’da yapan bir öğrenci Amerikan üniversitelerine girişte çok büyük kolaylıklar elde ediyor. Amerika’da üniversiteye girmek için bizde olduğu gibi özel bir sınav yapılmıyor. Öğrencinin lise notları baz alınarak üniversitelere başvuru yapılıyor. Amerika’da dünyaya gelen bir bebek ise ileride bu ülke de üniversite eğitimi görmek isterse tıpkı diğer Amerikalı öğrenciler gibi yabancı öğrencilere kıyasla çok düşük ücretler ödeyerek eğitim görebiliyor. Bu eğitim alanında ki en büyük avantaj.
Amerika doğum ile vatandaşlık hakkı veren tek batı ülkesi. Orada dünyaya gelen bebekler aynı zaman da Türk vatandaşı da oluyorlar. Eğer aileler çocuklarının temel eğitimlerini Türkiye’de yapmalarını tercih ederlerse bazı özel okullara sınavsız olarak kayıt yaptırma hakları bulunuyor. Bir diğer ifade le çocukları kolej sınavlarına girmeden bu özel okullarda eğitim görebiliyorlar.
Benzer şekilde aileler çocuklarının Türkiye’de üniversite eğitimi yapmalarını arzularlarsa üniversite sınavlarında özel ayrıcalıklardan faydalanma hakları bulunuyor. Belirli üniversiteler yabancı öğrenciler için özel bir sınav ile öğrenci kabulü yapıyorlar. Amerika’da dünyaya gelen çocuklar da bu sınava girerek Türkiye’de üniversite okuma hakkını elde etmiş oluyor.
Yeni Bir Hayat websiteleri www.yenibirhayat.com.tr aracılığı ile Amerika’da doğum alanında sunduğu hizmetleri detaylı olarak açıklıyor. Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sitelerini ziyaret etmenizi öneririm.


Related Posts with Thumbnails